OREA případová studie implementace Ruckus
Logo OREA HOTELSHotel Pyramida Praha- OREA Hotels&Resorts

Společnost OREA HOTELS & RESORTS patří k jedné z největších hotelových skupin v České republice. Nabízí komfortní ubytování, skvělé restaurace, moderně zařízené konferenční prostory a bohatou nabídku služeb. Hotely se nacházejí v nejatraktivnějších lokalitách České republiky: v Praze, v Brně, v Mariánských Lázních, na Šumavě, v Krkonoších, na Vysočině, na jižní Moravě a v jižních Čechách.

Bezdrátové připojení k internetu v hotelech se v současné době stalo v podstatě standardem. Stejně tak to platí pro hotelové restaurace či konferenční sály.

Rychlost a spolehlivost Wi-Fi je v dnešní době jedním z hlavních kritérií při výběru hotelu. Mnoho lidí potřebuje při návštěvě hotelu pracovat nebo sdílet novinky na sociálních sítích a kvalitní připojení je nutností.

V posledních letech se na různých rezervačních internetových portálech hodnotí právě kvalita internetového Wi-Fi připojení a mnoho klientů se podle hodnocení i rozhoduje. Provozovatelé hotelů proto při výběru nové technologie pro bezdrátové pokrytí již nejsou ochotni přijímat žádné kompromisy.

Úvod projektu – Hotel Pyramida Praha

Čtyřhvězdičkový hotel Pyramida se nachází na pražském Strahově a je velmi oblíbeným pro svou ideální pozici blízko historických památek. Součástí hotelu je i rozsáhlé kongresové centrum a kino Dlabačov, kde se soustřeďují velké nároky na internetové připojení pro velký počet zařízení. Na začátku projektu proběhla analýza aktuálního stavu. Hotel byl technologicky pokryt vysílači UniFi od společnosti Ubiquiti, které jsou na našem trhu poměrně oblíbené, ale nepatří mezi technologickou špičku a postrádají vyspělé funkce, které jsou podstatné pro větší projekty. Vedení hotelu nebylo dlouhodobě spokojeno s kvalitou signálu pro hosty a bohužel i hodnocení na rezervačních portálech tomu odpovídalo. Oslovilo tedy firmu NetSERV, s.r.o., která je dlouholetým certifikovaným partnerem Ruckus Networks s mnoha zkušenostmi a poskytuje komplexní služby v oblasti budování telekomunikačních řešení, s úkolem navrhnout a vybudovat řešení, které technologicky zvládne poskytnout tu nejlepší možnou službu a hotelu tak ulehčí od jednoho problému.

Pilot - testování Wi-Fi před nasazením

Vedení hotelu se návrh řešení postavený na osvědčené technologii Ruckus Networks zamlouval, ale chtěli si ověřit deklarované parametry v rámci měsíčního pilotního testování v menším rozsahu (jedno hotelové patro). Instalovala se nová dočasná testovací kabeláž a nasadily se access pointy Ruckus ZoneFlex.

Na konci testovacího provozu bylo jasné, že technologie splnila očekávání, a že je možné zahájit kompletní instalaci celého projektu.

Implementace

Pro instalaci kabeláže byly vybudovány samostatné kabelové nosné systémy umístěné v podhledech a stoupacích šachtách. Kabeláž splňuje všechny normy v oblasti protipožární bezpečnosti a společnost NetSERV, s.r.o. zároveň realizovala protipožární ucpávky mezi všemi úseky, a tím zajistila ucelenou dodávku smluvního díla na klíč.

Součástí projektu jsou i optická propojení mezi vzdálenějšími body a výsledná metalická i optická kabeláž byla proměřena certifikačními přístroji včetně vyhotovení výstupních měřících protokolů.

Pro ověření dostupnosti kvality signálu v určených prostorech byl proveden tzv. heatmapping, který vykreslil v půdorysu jednotlivých pater úrovně signálové kvality a prokázal, že Wi-Fi je v objektu dostupná na všech požadovaných místech v dostatečné kvalitě.Použité prvky

Do celého projektu bylo implementováno více než sto přístupových bodů nejrůznějších kategorií od Ruckus R310 až po R720, které poskytují Wi-Fi připojení v pásmu 2,4 i 5 GHz. Podporují všechny potřebné standardy včetně přenosového protokolu IEEE 802.11ac, určeného pro přenos velkých kapacit.

Při návrhu topologie sítě byl kladen důraz i na případný výpadek aktivního prvku. V každém místě je vždy dostupný signál minimálně dvou AP a ty jsou rozděleny tak, že nejsou připojené na stejný PoE switch. Každý switch má svojí vlastní konektivitu přes optický kabel do hlavního switche. Veškerá technologie je zálohována kvalitními záložními zdroji.

O řízení celé Wi-Fi infrastruktury se stará virtuální kontrolér Ruckus SmartZone, provozovaný v rámci cloudových služeb společnosti NetSERV, s.r.o., které jsou hostované v profesionálním datacentru. Pro zvýšení dostupnosti kontroléru je nasazen ještě kontrolér záložní, který se nachází v jiném datacentru a tvoří tak ucelené cluster řešení kontrolérů. Komunikace mezi objektem a datacentry je kompletně zašifrována. Řešení je imunní na výpadky konektivity, kdy technologie funguje bez výpadku a čeká, až dojde k obnovení spojení ke kontroléru. Systém dovede automatizovaně reagovat na aktuální situace v objektu od přelaďování kanálů v případě rušení, přes úpravu signálových vlastností jednotlivých přístupových bodů, až po rozložení klientů mezi jednotlivá AP a frekvenční pásma. Veškeré aktivní prvky sítě jsou monitorovány dohledovým řešením, které dokáže rychle diagnostikovat případné potíže.

Závěr

Na základě vyhodnocení celé realizace se vedení OREA Hotels rozhodlo implementovat stejnou technologii do všech hotelů sítě OREA a společnost NetSERV, s.r.o. se tak může pochlubit již osmi hotovými realizacemi.

Díky dosaženým kvalitám v jednotlivých oblastech včetně kvalitního Wi-Fi pokrytí dosahují hotely OREA Hotels vysokých hodnocení na rezervačních serverech a díky tomu se dostávají ve vyhledávání ubytování na vrchní pozice. V dnešní době většina klientů při vyhledávání hotelu používá hodnocení jako jeden z nejdůležitějších aspektů pro rozhodování o výběru ubytování. Díky vysoké kvalitě je Wi-Fi na všech hotelech hodnocena nadprůměrně a pomáhá tak k dosažení lepšího celkového průměru hodnocení.O společnosti NetSERV

NetSERV, s.r.o. se specializuje na komplexní dodávky rozsáhlých Wi-Fi řešení do velkých objektů, kde již nasazení klasického small-office řešení nedokáže poskytnout dostatečnou kvalitu požadovaných služeb. Specializuje se i na řešení protipožární ochrany datových a kabelových rozvodů v objektech. Pracovní tým společnosti tvoří specialisté v oblasti IT, LAN a WAN technologií, kteří mají až dvacetiletou praxi a jsou neustále proškolováni na nové technologie a novinky v oboru.

O Commscope Ruckus

Commscope Ruckus je inovátorem v oblasti podnikových bezdrátových sítí. Díky celé řadě patentovaných technologií, jako jsou např. systém adaptivních antén BeamFlex™ nebo dynamický management kanálů ChannelFly™, poskytuje jednoduše lepší spojení. Přední světové podniky a organizace tak mohou svým koncovým uživatelům poskytovat úžasné zkušenosti spojené s Wi-Fi.

Ruckus dnes nabízí kompletní portfolio řešení pro budování vysoce výkonné infrastruktury přístupové sítě - přístupové body Wi-Fi a ethernetové přepínače včetně analytického a řídicího softwaru a profesionálních služeb a podpory.

Vysoký výkon, bezpečný a spolehlivý přístup k aplikacím a službám bez ohledu na to, jak náročné je prostředí - když je konektivita skutečně důležitá, obrací se zákazníci na Ruckus.